Viděl jsem projekt XY, proč to neděláte také tak?

Často nám lidé posílají odkazy na velmi jednoduché projekty, vesměs úplných laiků, nebo minimálně lidí, kteří nemají žádné zkušenosti s pacienty s COVID-19.

Obvykle jde o vatienty 10 let starého návrhu studentů MIT, kdy je pomocí nějakých motorů automatizován běžný ambuvak (ruční dýchací přístroj podobný balonku). Tento koncept měl ale zcela jiný záměr – levný přístroj pro příležitostné účely v chudých oblastech.

Fandíme všem těmto snahám, ale bohužel všechny projekty co jsme zatím viděli nepočítají s tím, že v případě pacientů s těžkým postižením plic v důsledku onemocnění COVID-19 není potřeba umělé plicní ventilace otázkou hodin, ale dnů až týdnů. Jakkoliv tedy takové přístroje mohou možná krátkodobě pomoci, nejsou řešením nastalé krizové situace během pandemie.

Co připojení více pacientů na jeden ventilátor?

Toto řešení jsme také v médiích mnohokrát zaznamenali. Zkoumali jsme jej a ověřovali tam, kde to vyzkoušeli. Medicínsky není tak jednoduché jak se zdá na první pohled a přináší s sebou spoustu problémů. Všichni takto připojení pacienti musí mít například stejnou kapacitu plic, podobně závažný stav atd. Pokud tomu tak není, může se stát, že ani jeden z nich nedostává do plic adekvátní množství kyslíku.

Nouzové připojení dvou, nebo dokonce čtyř pacientů na jeden ventilátor tedy může být použito pouze krátkodobě, v nouzovém stavu, než je pro ně zajištěn jiný přístroj pro umělou plicní ventilaci.

26. března tento názor našich odborníků potvrdily svým společným prohlášením i nejrespektovanější asociace v oboru – Anesthesia Patient Safety Foundation (ASPF), Society of Critical Care Medicine (SCCM), American Association for Respiratory Care (AARC), American Society of Anesthesiologists (ASA), American Association of Critical‐Care Nurses (AACN) a American College of Chest Physicians (CHEST).

Problém není jen nedostatek ventilátorů, ale i doktorů a sester

Ano, víme, na každého jednoho ventilovaného pacienta je potřeba 6 pracovníků (ve třísměnném provozu doktor a sestra a další personál), jak ukazují data z našich nemocnic i čísla ze zemí, kde v plné síle vypukl závažný scénář.

Velmi intenzivně se v rámci skupiny COVID19CZ tomuto problému věnujeme s mnoha lékaři, připravujeme školení, zjednodušení postupů pro hromadnou péči o více pacientů s podobnými potřebami i technická řešení jako je např. společný přehledový „velín“ s odborným dohledem. Brzy poskytneme k tomuto tématu více informací.

Co certifikace? Bude možné Corovent použít v nemocnici?

Naše zařízení bude splňovat všechny nezbytně nutné standardy bezpečnosti jak pro pacienty, tak z hlediska bezpečnosti provozu v prostředí nemocnic (např. elektrická bezpečnost, prevence rušení životně důležitých lékařských přístrojů apod.)

Design je ale maximálně zjednodušený a přepracovaný tak, aby se ventilátor dal vyrábět rychle a ve velkém množství a z dostupných dílů. Tento ventilátor se soustředí pouze na specifické potřeby pacientů s těžkým postižením plic během pandemie onemocnění COVID-19, není plnou náhradou pokročilých přístrojů pro umělou plicní ventilaci.

Při takto zrychleném vývoji nelze zajistit běžnou certifikovanou výrobu přístroje pro medicínské účely, tedy např. výrobu všech dílů v prostředí se zaměstnanci v ochranných oblecích atp. EU vydala pro tyto účely 13. března 2020 Doporučení Komise (EU) 2020/403, kde stanovuje nutná minima a testy, které musí ventilátor absolvovat a splnit, což učiníme v nejbližších dnech.

Nejucelenější a nejnáročnější seznam požadavků na ventilátory pro tuto krizovou situaci vydala Velká Británie, náš ventilátor bude splňovat i je.

Bude vašich ventilátorů dostatek? A co ventilátory pro jiné země?

Ventilátor tvoříme v kooperaci vysokých škol a několika výrobců tak, abychom jich mohli v nejbližších týdnech dodat do našich nemocnic mnoho set kusů a další podle poptávky.

Navíc bude celý koncept nabízen jako open source resp. open hardware. Poskytneme veškerou dokumentaci, výkresy a kódy, obdobně expertně složeným týmům inženýrů, doktorů a zástupců vlád v jednotlivých zemích, tedy jejich výrobu bude moci zahájit velmi rychle jakákoliv společnost na světě s dostatečnými znalostmi z oblasti pneumatického vedení a elektroniky.

Více informací pro zájemce z řad dalších zemích najdete na mezinárodní stránce projektu CoroVent.

V jaké jste fázi, kdy bude hotovo, kdy bude více informací?

Zařízení je ve fázi prvních prototypů, testujeme klíčové komponenty na laboratorních modelech plic, máme hotovou elektroniku atd.

Tento týden budeme mít první prototypy z finálních dílů, které začneme intenzivně testovat, ověřovat a ladit. Zároveň začneme rozjíždět výrobu prvních kusů.

Až budeme mít vše ověřeno, zveřejníme i kompletní dokumentaci, mezitím na těchto stránkách budeme publikovat průběh prací.

Kdo jste, jak vám můžeme věřit?

Projekt odstartoval v rámci aktivity COVID19CZ a kromě několika českých technologických firem a IT nadšenců zahrnuje především odborníky z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze, lékaře – odborníky na plicní ventilaci a několik špičkových výrobních firem. Bližší informace se zde dozvíte v nejbližích hodinách.

Jak vám mohu pomoci?

Náš projekt má nyní dostatečný tým pro dokončení projektu i výrobní kapacity pro zahájení výroby minimálně pro Českou republiku. Přesto, jste-li přesvědčeni, že můžete nějak pomoci, kontaktujte nás.

Máte-li nějaký jiný nápad, který může snížit vážnost situace nákazy koronavirem COVID-19, napište nám jej.

Máme i dostatečně silné finanční zázemí, 7375 dárců nám přispělo během necelého 12.5 milionu na výrobu prvního 100 kusů. Děkujeme vám! Další prostředky pro dokončení celého plánovaného množství nám poskytly další investoři.

Máte-li přesto chuť podpořit naši iniciativu v boji proti této pandemii, podpořte další projekty v kampani Česko proti Covid19. Větší investoři nás prosím kontaktujte pomocí formuláře níže.